Predmet: Perivoj palih za Domovinu

Objavljeno: 22.11.2023.

Ove jeseni svjedoci smo dugih kišnih razdoblja, jakog juga i podizanja razine mora pri čemu je i perivoj palih za Domovinu poplavljen. Nažalost, uslijed vremenskih neprilika tlo, na nasipu se u potpunosti zasitilo vodom i neki od borova su se nagnuli ili izvalili.
Vezano za isto želja nam je informirati javnost o mjerama koje se poduzimaju s ciljem očuvanja što većeg broja stabala u perivoju.

Perivoj palih za Domovinu u prostoru

Perivoj palih za Domovinu u Crikvenici dio je šireg središta grada, smješten uz luku, hotel i rivu. Neupitno je da se radi o visokovrijednom perivoju u središtu grada i uz samu morsku obalu, te je s namjerom njegove revitalizacije i obnove tijekom 2023. godine od Studia Perivoj d.o.o., izrađen Elaborat postojećeg stanja smjernicama Obnove.

Temeljem stručnih analiza krajobraznih arhitektica zaključeno je da su škrto stanište i velika izloženost vjetrovima stvorili teatralnu scenografiju od nakošenih i horizontalno rastućih debla borovih stabala. Ovaj prirodni fenomen prilagodbe stvorio je osobitu scensku dinamiku i neočekivani ambijentalni karakter i to je zapravo najveća vrijednost ovog perivoja, koju svakako valja očuvati, budući da ga upravo to razlikuje od “običnih borovih šumica” duž obale. Osim toga prijedlog je da se naglasi i očuva memorijalni karakter perivoja.

S nastojanjem da se u gradu očuva što je moguće veći broj odraslih stabala kad god je to moguće i vođeni idejom vrednovanja nagnutih habitusa borova kao posebnosti ovog perivoja, prije piljenja istih pozvana je magistra znanosti Dobrila Kraljić, Studio Perivoj d.o.o. Nakon očevida na terenu Kraljić je donijela zaključke da borovi ne predstavljaju fizičku opasnost za posjetioce parka; da ovakvi primjeri doprinose dramatičnosti i scenskoj atraktivnosti cjelokupnog ambijentalnog ugođaja parka i mogu se uskladiti sa smjernicama uređenja i projekta revitalizacije perivoja koji je u pripremi.

Predloženo je da se da se pristupi sanaciji stabala osobito krošnje koja stvara veliku fizičku prepreku na pločniku prema prometnici – rasterećenje krošnje i uklanjanje dijela krošnje uz nogostup – što je već učinjeno. Po potrebi krenuti u smjeru postavljanja potporanja pod pojedine horizontalno položene borove s ciljem njihovog očuvanja u prostoru te da se obavi sanitarni i oblikovni rez na svim izvaljenim borovima s ciljem rasterećenja krošnje. Dugoročno, što će biti obuhvaćeno projektom uređenja, prijedlog je da se obavi prikladno rasterećenje i usmjerenje krošanja uz tzv. zeleni rez crnogorice, koji će usmjeriti ciljano oblikovanje, ali i potaknuti rast novih izboja na ostavljenim granama.

Poseban osvrt i prijedlog postavljen je u vezi bora uz kosturnicu, koji također trenutačno nije prijetnja, međutim potrebno je dodatno rješenje za usklađenje same kosturnice i ovog bora.

Voditelj odjela održavanje parkova i javnih površina: mr. sc. Ljiljana Vegrin, dipl. ing. agr.

Izvaljeni alepski bor kraj kosturnice zbog posebnosti habitusa nastoji se sačuvati

Uklonjen je dio krošnje izvaljenog alepskog bora uz nogostup Ulice Ivana Skomerže i na pristupu kosturnici